Kladete si občas otázku, kolik toho člověk zvládne? Co vůbec může očekávat a požadovat od pracovníků?
Občas mám pocit, že už žijeme v civilizaci slabochů, měkkýšů a lidí, kteří mají nároky bez ohledu na užitečnost jejich práce. Když potom vidím, jak tvrdě pracují v jiných částech světa za směšný plat, tak bych si občas přál, aby si pracovníci z „bohatých“ zemí uvědomili, že by si měli svého pracovního místa mnohem více vážit. Ne, nejsem příznivcem otrokářské práce, na druhou stranu se občas ptám, zda by neměl existovat zákon, který přikazuje firmám vyplácet jen takový balík mezd, jaký si firma, vzhledem k příjmům může dovolit.
Když jsem nedávno četl o British Airways a stávkách palubního personálu, tak jsem si představoval, co by asi ti stávkující pracovníci řekli na toto video:
Nosič cihel v Bangladéši (klikni na odkaz)
British Airways je ve ztrátě, musí nemilosrdně šetřit, a pokud to neudělá, tak zkrachuje. Do toho připočítejme ztráty ze stávek zaměstnanců, kteří si neuvědomují, že vrtají díry do dna potápějící se lodi… (Přitom nedávné průzkumy ukazují, že 73% posádek souhlasí s dohodou ze strany zaměstnavatele, ale jsou to představitelé odborů, kteří brání dohodě.)
Myslím, že je nejvyšší čas říci, že je třeba pracovat více a když je to nutné, tak za méně peněz, jestliže se nemá celá ekonomika potopit, jako Titanic.
Pomohlo by vaší firmě, kdyby existoval zákon, který by bránil vyplácení peněz na mzdy, když firma nemá z čeho? Bylo by to dobré řešení, pokud by tento ekonomický zákon měl větší sílu, než Zákoník práce?
Autor: Pavol Timko, zakladatel Business Success
Dobrý den pane Timko,
OdpovědětVymazatděkuji Vám za takto pokrokové názory. Vřele s nimi souhlasím. Bohužel podobný zákon dnes těžko projde, jelikož zákonodárci jsou právě těmi největšími darmožrouty.
To bychom, si neměli nechat líbit...
V.Polášek, VITAR