Manažerské strategie

Manažerské strategie

úterý 20. září 2011

Na čele je účel

Základy plánování VI.

Účel je tak důležitá věc, že i na tomto blogu jsme se mu již několikrát věnovali (odkazy na příslušné články najdete na konci této kapitoly seriálu).

Pokud bychom o tom měli vtipkovat, tak to bude vypadat asi takto:


Účel je něco, co máme stále před očima. Stále o tom uvažujeme a pohání nás to vpřed. Vždyť i samotné slovo „účel“ se skládá ze slov u-čela a vyjadřuje fakt, že to máme před sebou, jako osel mrkev. I v angličtině to samé slovo „purpose“ by se dalo překládat jako „umístit dopředu“ anebo „dát na čelo“.

Když je cíl jasná meta, kterou se snažím dosáhnout a měl bych být schopný jednoznačně určit, zda jsem ho dosáhl, tak účely jsou věci, které je třeba dosahovat také (jsou to jakési cíle nižšího řádu), ale zároveň dotvářejí představu o tom, co s tím cílem sledujeme, proč to chceme nebo za jakých okolností je dobré ten nadřazený cíl dosáhnout. Účely velmi souvisí s motivy, které máme, a neuděláte chybu, když budete motivaci spojovat s účely.

Dejme si raději nějaký jednoduchý příklad:

Cíl: Získat zbraň
Někdo by mohl mít ve spojení s tímto cílem v hlavě následující účely:
  • věnovat se sportovní střelbě
  • trénovat koncentraci
  • využít starou střelnici na pozemcích, které jsem zdědil   

Jiný člověk by si s tím stejným cílem spojoval úplně jiné účely:
  • ochránit sebe a svoji rodinu (po nedávných krádežích v okolí)
  • uklidnit členy rodiny, moci klidněji spát
  • být schopný bránit bezpečnost sousedů

Kriminálník by tímto cílem dosahoval takovéto účely:
  • mít pádný argument, až budu vykrádat banku
  • abych mohl bez námahy umlčet tchýni
  • abych se po vyloupení banky s nikým nemusel dělit o kořist
Všimněte si, že i tak jednoduchý cíl, jako je „získat zbraň“, bude mít úplně jiný smysl podle toho, jaký účel se za tím bude skrývat.
Je obrovský rozdíl, jestli k cíli „vylézt na Mt. Everest“ máme účel „splnit si za každou cenu životní sen“ (což nevylučuje smrt na sestupu z vrcholu), anebo máme účel „na stáří moci vzpomínat na himálajské dobrodružství“. Toto vypadá jako nenápadný rozdíl, ale čtenáře musí varovat! Účely vystihují duševní rozpoložení a závažným způsobem ovlivňují konání jednotlivce. I taková věc, jako je riskování, souvisí s tím, jaké účely nosíme v hlavě.

Pracovník ve firmě má jistě účely – „vydělávat peníze“, „živit rodinu“, ale to začíná být problémem, pokud zároveň nenosí v hlavě účely typu: „být užitečný“, „pomoci firmě lépe fungovat“ a podobně.

Dominantní účely egoistických lidí jsou: „mít se dobře“, „užívat si“, „zabezpečit si pohodlí“, což by samo o sobě nebylo nic zlého, ale u nich jsou účely takoví ti osamělí sirotci, které nedoprovázejí bratříčkové typu: „sloužit“, „být užitečný“ nebo „dávat“.

Vraťme se teď k plánování a k pojmům jako je strategie firmy. Pokud jste dnes v dosahovaném obratu čtvrtí největší na trhu, tak legitimní cíl může být – stát se dvojkou na trhu. Tato soutěž je jasná a stačí na konci roku spočítat obrat zúčastněných firem, abychom mohli posoudit, zda jsme se k tomu cíli přiblížili nebo ho dokonce dosáhli.

Jak můžou účely v plánování ovlivnit dosahování cíle?
Velmi!
Když máte motivaci, která se výhradně spojuje se snahou dosahovat profit (což je samozřejmě legitimní účel), tak vám hrozí, že takto motivovaný tým lidí bude někdy dosahovat zisk za každou cenu. Váš personál se potom může pokusit prodat produkty podřadné kvality, případně montovat do výrobku nekvalitní komponenty. Z krátkodobého hlediska se dosáhne vysoký profit, ale v krajním případě půjdete do vězení za podvod, v lepším případě se od vás zklamaní zákazníci odvrátí a špatná pověst odpudí i další.

Existují samozřejmě lidé, kteří možná neoplývají nějakou velkou mravností, ale jistou slušnost v podnikání dodržují alespoň z toho důvodu, že špatná starostlivost a nekvalitní produkty by jim z dlouhodobého hlediska způsobovali problémy. Tito lidé však neustále zápasí s pokušením porušit zásady slušnosti. Mnohem lehčeji se žije podnikatelům, kteří mají silný účel dosahovat profit a zároveň mají hluboko v sobě zakořeněné účely jako je touha být slušný a užitečný.

Dobrý člověk zná hrdost z dobře dodané práce, produktu. Špatný člověk (případně zmatený člověk) vás bude asi přesvědčovat, že každý dělá dobrou práci jen ze strachu z trestu či nezdaru. 

Když dáme na bok úvahy o slušnosti a motivech lidí, stále nám zůstává zformulovat základní účely jakékoliv firmy nebo aktivity. Všechno má nějaký účel, jinak to zaniká. Restaurace je na to, aby napojila a nakrmila lidi, případně jim poskytla příjemný prostor pro setkání. Základní účel hotelu by měl být krátkodobě ubytovat hosty a počet hvězdiček nám napoví, na jaké úrovni to bude. Policie by měla zabezpečovat pořádek, bezpečnost a zákonnost ve společnosti. Škola by měla dávat vědomosti pro praktický život. Tento seznam by mohl být přímo nekonečný.

V tomto seriálu se nám začíná skládat mozaika pojmů a věcí, které je třeba vymyslet, zformulovat a vzájemně sladit. Musíme vědět, co produkujeme (nebo chceme produkovat), musíme vědět, kolik produkujeme a měli bychom si vytvořit záznam bodů ideální scény, nejdříve ty důležité a potom ty méně významné. Měli bychom si stanovit cíl. A měli bychom vyjmenovat účely, které nás vedou k tomu, že děláme to, co děláme.

Později si prozradíme, jak tyto všechny věci dáme dohromady, zatím se spokojíme s tím, že je tu jen vyjmenujeme a vysvětlíme.
Za domácí úkol si položte otázku, jaké účely má organizace ve které pracujete. Podívejte se kolem sebe a pouvažujte nad účely lidí, které znáte. Případně podrobte hodnocení svoje vlastní životní účely.


                                               xxx

Tady jsou slíbené linky na články v tomto blogu, které se také věnovali pojmu účel (klikněte na název)

Zdroj (Povinnosti majitele)


Pavoľ Timko, zakladatel Business Success

čtvrtek 15. září 2011

Jak stanovit cíl

Základy plánování V.
Náhlá inspirace
Je nepochybné, že mnoho dobrých cílů si lidé stanovili na základě náhlé inspirace. Pro rozhodnutí často nepotřebujete nic „vědět“, stačí „chtít“. Náhlé vzplanutí se může stát celoživotní vášní.

Objevitel antické Tróji – Heinrich Schliemann – se jako dítě rozhodl, že Tróju objeví. Na rozdíl od jiných jednoduše uvěřil Homérovi a celý život se na ten objev připravoval. Byl velmi úspěšným obchodníkem, na vrcholu podnikatelské slávy celý podnik prodal a vášnivě se pustil do hledání ztraceného města.

Pokud jste si stanovili za cíl vybudovat firmu v nějaké branži, mohly k tomu vést spletité životní okolnosti a racionální úvahy.

Do své manželky jste se kdysi dávno zamilovali a nepotřebovali jste k tomu nějaké promyšlené důvody.

V takovýchto případech je nesmírně důležité, aby to bylo pevné rozhodnutí, abyste si věřili a šli za rozhodnutím bez ohledu na to, co kdo říká. Musíte samozřejmě projevit vytrvalost, znalost plánování, vědomosti o organizování, vedení a potřebujete i přetrvávající nadšení pro danou věc. 

Cíl je zpravidla nějaká zřetelná meta. Pro horolezce to může být zdolání osmitisícovky, pro fotbalový klub postup do vyšší ligy, pro podnikatele obsazení jisté části trhu.


Logické cíle 
Existují i některé přirozené cíle, které nemilosrdně diktuje logika. První cíl pro nějakého podnikatele může spočívat jednoduše v tom, že se odtrhne od zaměstnaneckého poměru a bude mít založenou firmu. Zdá se to banální, ale někteří lidé o tom sní celé roky a nakonec se k tomu odhodlají a jednoho dne je tento cíl splněný.

V té chvíli přichází další logický cíl – dostat firmu do postavení, kdy není ve ztrátě, ale dokáže se propracovat do černých čísel. Ani toto není žádný nereálný cíl, ale je to meta, kterou je nutné splnit.

V osobním životě je často přirozeným cílem najít si partnera/partnerku. Když hledám nějakou známost, měla by to být žena, v jejíž přítomnosti se cítím příjemně, chci s ní trávit čas, mít milostný život, první cíl je jednoduše najít vůbec někoho, s kým budeme tvořit pár. Pokud se tento cíl podaří dosáhnout, další meta by měla být společná domácnost. Později budeme usilovat o uzavření manželství. Další cíl může být mít dítě. Jiný logický cíl je vlastnit svoji střechu nad hlavou. Jakkoliv to zní cynicky, někdy je dalším cílem rozchod nebo rozvod…

Standardní stanovení cílů
Kromě náhlé inspirace a cílů, které jsou přirozené, máme i „standardní“ metodu na určení dalšího cíle. Tady se potřebujeme podívat trochu zpět do našeho seriálu a připomenout si co produkujeme. (Na článek se dostanete kliknutím zde.) Cíle často vycházejí z toho, co produkujeme a mnoho firem trpce doplatilo na to, že si stanovilo cíle založené na nastartování nových produktů, což úplně popletlo zákaznickou obec.

Pokud byste měli hotel, který stojí na konzervativní, tradiční klientele a za cíl si dáte „rozběhnout striptýzový bar“ v podzemí hotelu, tak se může lehce stát, že značnou část zákazníků ztratíte, protože přestanou hledat ubytování u vás v obavě, že se vaše identita začala měnit na „hodinový hotel“. Jinak řečeno, majitelé firem by měli dobře ovládat marketingový pojem POSITIONING a připomenout si, jakou pozici v hlavě zákazníka podnik má. Když plánujete vybočit ze svého typického sortimentu, musíte sakramentsky dobře vědět, co děláte.


Musíte se rozhodnout, zda si postavíte cíle spojené se ZACHOVÁNÍM produktové linie nebo ROZŠÍŘENÍM produktů, anebo naopak – se ZÚŽENÍM palety produktů.

Ještě důležitější je uvědomit si celkový, dlouhodobý trend vlastní produkce. Toto téma jsme probírali v článku „Kolik produkujete“. Někdy si firmy postaví úplně jednoduchý cíl, ve kterém chtějí vytáhnout obraty či zisky firmy na nějakou danou úroveň. Jestli jste zažili propad výkonů během krize, možná si dáváte za cíl návrat na výsluní a cíl bude prozaický – dosáhnout čísla z roku 2008. Jindy zase analýzou grafů zjistíte, že na další expanzi budete potřebovat průnik na nová území a cílem bude vybudování sítě poboček.

Analýzou grafů dospěli někteří majitelé firem k závěru, že zainvestují do výroby, případně koupí fabriku, ať už doma anebo na dalekém východě.

Trend v grafu vám občas prozradí, že byste se měli pokusit odkoupit menšího konkurenta a někdy vás díky vašim výkonům míní odkoupit zahraniční koncern, který si přes vás vytvoří cestičku na váš trh a k vaší klientele.

Příklady na hledání inspirace spojených s pozorováním dlouhodobého grafu produkce by mohly být přímo nekonečné.

Velmi rozumné je podívat se na ideální scénu vaší organizace (příslušný článek jsme zveřejnili zde). Když si ještě jednou položíte otázku, co je účelem vaší organizace, komu a jak sloužíte, proč vás zákazníci vyhledávají, opět můžete dostat ten správný nápad, který je s těmito věcmi sladěný.

 
Pavoľ Timko, zakladatel Business Success

úterý 6. září 2011

Důležitost cílů

Základy plánování IV.
Cíle jsou v životě člověka i organizace velmi důležité. Jsou to takové vytoužené mety, milníky života, věci, pro které se vyplatí potit krev a překonávat protivenství. Když máte cíl, tak vaše konání má směr. A činnosti dokážete sladit tak, abyste se k cíli blížili. Je to jako hra, ve které můžete vyhrát něco cenného a v takovém případě můžete zažívat radost nejen tehdy, když na konci zvítězíte, ale budete ji zažívat i na cestě k tomuto cíli.

Měli bychom si říci i něco o opačném stavu – když nemáte žádný cíl. Pokud jste měli (a třeba dosáhli) nějaké cíle a nestanovili jste si nové, tak váš život bude místy připomínat cestujícího, který má čekat dlouhé hodiny na vlakové spojení v malém městě, kde si všechny zajímavosti prohlédne  za 40 minut, přičemž nenajde  otevřený stánek s novinami, ani knihkupectví a bude se tam bezcílně motat (jako tělo bez duše).

Život bez cílů může nabrat velmi temné a trpké kontury, kdy jen přežíváte v jakési šedivé ruině ze dne na den a to prosté přežívání je tak trochu náhrada reálného cíle. Samozřejmě, takto se dá žít, ale nemusí to být příliš povznášející.   

Někdy máte to štěstí, že máte vedle sebe někoho, kdo vymýšlí dobré a lákavé cíle a vy uděláte nejlépe, když je přijmete za své. Nejde jen o to, kam jdete, ale i s kým jdete. Když jste s někým v nějaké společné skupině nebo je to firma, klub či rodina, musíte akceptovat a podporovat cíle, které stanovuje ten, kdo to má na starosti.

Pokud máte k tomu ještě i svoje vlastní cíle, neměly by být v rozporu s těmi společnými, jinak se velmi rychle stanete černou ovcí, kterou brzy vyženou ze stáda. Zpravidla nemůžete mít společné cíle se svojí manželkou, pokud k tomu máte ještě jiné cíle, které zahrnují tajný sex s milenkou. Bez ohledu na to, že někteří pseudoodborníci to označují za normální a údajně stačí jen „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Ve skutečnosti si koledujete o to, že váš rodinný život nabere velmi mrzuté ba až katastrofické obrysy. Cíle jsou důležité, umožňují stmelení lidí, ale ne tehdy, pokud ti jedinci sledují ještě i svoje osobní, navzájem neslučitelné cíle.

Cíl můžete tak trochu chápat jako kotvu, kterou jste vystřelili i s lanem na hradby, tam se zachytila a vy můžete po tom laně vylézt. Může to být namáhavé, nebezpečné, ale má to jasný směr a víte, kde to končí. Cíl je pevný bod, zachycený v budoucnosti, je jako kotva s lanem, kterého se můžete přidržet, je jako orientační bod, maják při vjezdu do přístavu.

Ale pozor! Pokud jste dosáhli cíle a nestanovili jste nový, tak jste tu kotvu nechali zachycenou a ona vás bude brzdit. Budete chodit v kruhu a neuvědomíte si, že je třeba tu kotvu uvolnit a vystřelit novým směrem.

Pokud nemáme cíl, tak jdeme NIKAM. Proto jsou cíle důležité.

Příště si řekneme o tom, jak se dá cíl stanovit a zformulovat. 

Autor: Pavoľ Timko, zakladatel Business Success